OLDENZAAL - Afgelopen zaterdag werd de gezamenlijke hoftuin van de Thijsniederhof, het eerste Oldenzaalse Knarrenhof, feestelijk geopend. Na twee jaar is de tuin klaar en vormt deze niet alleen een gezellige ontmoetingsplek voor de bewoners, maar is hij ook het resultaat van een mooie samenwerking tussen tuinarchitecte Milja van Hooft, de bewoners en het Twents Carmel College afdeling Praktijkonderwijs.
De woningen van de Thijsniederhof werden in de zomer van 2024 opgeleverd. Het complex bestaat uit 22 levensloopbestendige woningen voor bewoners van 55 jaar en ouder. De bewoners waren in eerste instantie druk met hun eigen nieuwe woning, waardoor de gezamenlijke tuin nog even op zich liet wachten. Ook moest er duidelijkheid komen over de inrichting. Zo werd onder andere besproken of er een vijver moest komen en was ook een goede afvoer van regenwater belangrijk.
Om tot een goed ontwerp te komen, werd tuinarchitecte Milja van Hooft bij het project betrokken. Zij speelde een belangrijke rol bij het oorspronkelijke tuinontwerp en maakte het eerste conceptplan waarin onder meer de wadi, paden en pergola waren opgenomen. Door een tragisch ongeval overleed zij in 2025 veel te vroeg. Ter nagedachtenis van Milja is er door de bewoners een steen met naamplaat bij de vijver geplaatst. Via één van de bewoners kwam Richard Veldscholten, die als docent werkzaam is op de praktijklocatie van het Twents Carmel College in beeld. Hij zag in het project een mooie opdracht voor de leerlingen van de praktijkopleiding. Onder zijn begeleiding gingen zij aan de slag met de aanleg van de tuin. Natuurlijk kostte dit meer tijd dan wanneer een professionele hovenier het werk zou uitvoeren, maar dat was voor de bewoners geen bezwaar. Ze vonden het juist leuk dat er enthousiaste leerlingen in de tuin aan het werk waren en brachten tijdens de pauzes regelmatig iets lekkers langs.
De samenwerking verliep goed en ook de bewoners staken regelmatig zelf de handen uit de mouwen. Daarnaast maakten de bewoners van de Knarrenhof een tuinapp aan waarin werd opgeroepen om mee te helpen. Deze app wordt nog steeds gebruikt om de tuin te onderhouden. Voor de bewoners betekent de tuin meer dan alleen een mooi stukje groen. De meeste bewoners kenden elkaar in het begin nauwelijks. Titia Boxma is één van de bewoners van de Knarrenhof en vertelt dat er inmiddels een hechte groep is ontstaan waarin ook buiten de tuin van alles wordt georganiseerd: “Van wijnproeverijen en muziekochtenden tot pubquizzen en veel gezelligheid.” De bewoners zijn blij met het eindresultaat, waarin verschillende bloemen en planten zorgen voor kleur en biodiversiteit. Ook is er een kruidenspiraal aangelegd waaruit bewoners verse kruiden kunnen plukken. De prachtige bloesemboom die al in de tuin stond, heeft eveneens een mooie plek behouden. Vanaf 11.00 uur kwamen bewoners en genodigden samen onder het genot van koffie met taart en het zingen van een door één van de bewoners gemaakt hoftuin-lied, waarna de tuin officieel werd geopend met het doorknippen van het lint. De tuin is normaal gesproken niet vrij toegankelijk, maar tijdens de opening kregen buren en kennissen de gelegenheid om een kijkje te nemen. Enkele bewoners verzorgden een miniconcert op de klarinet en er stond een jeu-de-boulescompetitie op het programma.
Met de opening wordt een periode van samenwerken afgesloten en kunnen de bewoners van hun tuin genieten. Een plek die niet alleen ruimte biedt aan bloemen en planten, maar vooral ook aan betrokkenheid en samenleven.