Terug
Foto oefenplein bieb Trudy en Sebastiaan bekijken een programma. Op de achtergrond volgt Adnan zijn taalcursus.

Oefenplein bieb zoekt vrijwilligers

De bibliotheek Oldenzaal is op zoek naar vrijwilligers ter ondersteuning van de professionals die mensen begeleiden op het zogeheten oefenplein. Het oefenplein is een ruimte waar meerdere programma´s gevolgd kunnen op velerlei gebied, zodat mensen beter kunnen functioneren in de maatschappij.

Annette Bussman |

Adnan (65) zit met zijn koptelefoon op uiterst geconcentreerd een taalles te volgen op de computer. ´Precies twee jaar en een maand geleden kwam ik van Syrië naar Nederland. De taal is moeilijk maar ik wil het wel leren,´ zegt hij. Sebastiaan en Trudy zijn professioneel coaches voor de mensen die het oefenplein bezoeken. 
Oefenprogramma´s zijn er op gebied van taal, omgaan met de computer en internet, rekenen en met geld omgaan, gezond leven, werk en de samenleving waarin je woont.

´Het aanbod is breed´, legt Trudy uit. ´Zo hebben we al veel Oekraïners met de taal geholpen, maar ook oudere mensen die alles willen leren over online bankieren. Ze zijn hun partner verloren die dat altijd allemaal regelde. Het kan ook zijn dat iemand de inburgeringscursus heeft gevolgd, maar toch vastloopt op dingen in het dagelijks leven die ze daar niet hebben geleerd. Zo was er laatst iemand die graag wilde leren hoe hij spullen via marktplaats kan verkopen. Maar hij wist niet hoe een tablet werkt. Kijk, dan is dat het eerste dat hij moet leren.´
Sebastiaan legt uit dat de mensen die binnenlopen (inloop is vrij en gratis) eerst een intakegesprek krijgen om de precieze hulpvraag vast te stellen. 

´Pas geleden nog kwam een man binnenlopen. Hij was de dag ervoor gearriveerd in het AZC in Hengelo. Met een duidelijke vraag: Ik wil de taal leren.´ Op taalgebied gaan de oefenprogramma´s tot en met basisschoolniveau.
´Er komen bijvoorbeeld ook mensen binnen die graag willen leren hoe je een excelbestand kunt lezen. Of iemand die niet weet hoe ze digitaal bij het UWV een werkmap aan moet maken. Alle mogelijke hulpvragen komen aan bod.
Pas nog wandelde een vrouw binnen die tot haar veertigste schoonmaakwerk had gedaan. Maar nooit achter een computer had gezeten. Ook haar konden we helpen.´
Of iemand die wilde solliciteren op een baan en vernam dat dat alleen digitaal kon. Hoe doe je dat dan?
Het oefenplein in de Oldenzaalse bibliotheek is iedere donderdag van 10.00 tot 17.00 uur te bezoeken. Deelname is gratis. Wie een programma met succes heeft afgerond ontvangt daarvoor een certificaat. 
Naast Oldenzaal kennen ook de bibliotheken in Hengelo en Goor Oefenpleinen.

Trudy: ´Hengelo heeft het altijd druk. Daar is de drempel om binnen te lopen iets lager. We merken dat Oldenzalers vaker onderling oplossingen zoeken. Toch staan we elk donderdag voor ze klaar. We maken er samen altijd een mooi feestje van!´  

Wie graag als vrijwilliger in Oldenzaal een handje wil helpen kan zich melden bij de bibliotheek in de Vijfhoek.

Annette Bussmann