Ze noemen het een zegen dat ze dit huwelijksfeest mee mogen maken. Jaap Buikema (83) en Afien De Vries (81) waren 7 juli zestig jaar getrouwd.
Al op haar zesde leerde Afien Jaap kennen als broer van haar vriendin, die nog steeds een goede vriendin voor haar is. Afien woonde in het Groningse Warfhuizen, Jaap in Schouwerzijl, vijftien kilometer boven de stad Groningen. Voor het bezoek aan de protestantse kerk en lagere school was Afien op Schouwerzijl aangewezen. Vier jaar lang maakte ze vervolgens met de fiets, de trein en te voet de lange reis naar Groningen om de huishoudschool te bezoeken.
De vlam sloeg over toen Afien vijftien jaar was. Jaap was toen achttien en ging in militaire dienst bij de marechaussee in Apeldoorn, waar Afien vijf jaar in de gehandicaptenzorg werkte.
Jaap werd beroeps en kwam via Den Haag in 1962 in Oldenzaal terecht.
´Oldenzaal? Nooit van gehoord´
Jaap: “Oldenzaal? Nooit van gehoord, was mijn reactie toen ik van die overplaatsing naar de grensbrigade hoorde. Rijd maar richting Enschede dan kom je er wel, was het antwoord.”
In Oldenzaal aan de Molenstraat (naast de huidige Bond) trok hij intern in de brigadewoning daar.
Toen Afien en Jaap in 1966 in het huwelijksbootje stapten was er voor hen, zoals voor zoveel anderen in die tijd, geen woning. “We kregen een kamer toegewezen boven bakkerij Wubbels aan de Bisschopstraat”, weet Afien nog. “Krap, maar onze oudste dochter is er wel geboren.”
Jaap ondertussen solliciteerde in Amstelveen bij de politie en volgde in 1967 de eenjarige opleiding tot politieagent in Haarlem, waar de tweede dochter werd geboren. Toen Jaap via een oud-collega vernam dat er in Oldenzaal een vacature was bij de politie solliciteerde hij met succes. In oktober 1970 trok het gezin in hun woning aan de Toon Borghuisstraat, waar ze 56 jaar later nog steeds wonen, en waar de twee jongste dochters werden geboren. Afien werkte in Oldenzaal twintig jaar in de thuiszorg.
Dertig jaar met de collectebus lopen
Ook liep ze liefst dertig jaar met de collectebus langs de deuren. “Voor de gehandicaptenzorg, het reumafonds en de kankerbestrijding. Het werd me niet altijd in dank afgenomen. Dan gooide iemand een gulden uit het raam voor mijn voeten. Iemand anders riep eens: ´Krijg zelf de kanker.” In haar vrije tijd vermaakte Afien zich met kleding naaien, zwemmen en haar gymclubje.
Jaap zegt er geen hobby's op na te houden. “Maar ik ben wel altijd bezig. Met veertig dienstjaren als politieagent kon ik op mijn 58ste al met pensioen. Sindsdien doe ik alles in huis en tuin. Afien zorgt alleen voor het eten. Zelfs de tuin van de buren houd ik bij. Blijf je fit bij.”
Met de buren aan de Toon Borghuisstraat heeft het stel goed contact. “Velen wonen hier al jaren en we ondernemen veel samen. We vormen echt een hechte buurt.”
Met de vier kinderen bracht het gezin tien jaar de vakanties door in de stacaravan in Hardenberg.
Daarna gingen de vakanties naar Oostenrijk. Met zijn tweeën maakten ze later georganiseerde reizen naar onder meer Israël en Jordanië en bezochten ze familie in Canada.
Met de kinderen, veertien kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen viert het stel op 21 augustus het diamanten huwelijksfeestje.
Hoe ze hun huwelijk zo lang goed houden samen? ”Elkaar accepteren. Tuurlijk hebben we wel eens meningsverschillen, maar we laten elkaar in de waarde. We ervaren het als een zegen dat we dit samen mee mogen maken!”
Annette Bussmann